دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت اولین متهم زن را صادر کرد

دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) حکم بازداشت همسر لارن باگبو، رییس جمهور سابق ساحل عاج را به اتهام همدستی با باکبو در جریان خشونت‌های پس از انتخاب سال 2010 صادر کرد، گفته می‌شود در جریان حوادث پس از انتخابات 2010 حدود 3000 نفر کشته شدند.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیوان کیفری بین‌المللی پیش از این در فوریه چهار مورد اتهام جنایات علیه بشریت را علیه سیمون باگبو مطرح کرده بود اما حکم بازداشت وی را روز گذشته صادر کرد.

 وی متهم به ارتکاب جنایات علیه بشریت از جمله صدور دستور قتل، تجاوز و دیگر انواع خشونت‌های جنسی، شکنجه و دیگر اعمال غیر انسانی در جریان حوادث 2011 2010 در ساحل عاج شده و این اولین باری است که این دیوان علیه یک زن حکم بازداشت صادر می‌کند.

 حوادث خونین در ساحل عاج در حالی اتفاق افتاد که لارن باگبو علی‌رغم انتخاب نشدنش در انتخابات نوامبر 2010 اعلام پیروزی کرد بر اساس اسناد دیوان همسرش، خانم سیمون باگبو به عنوان همدست شوهرش از قدرت استفاده و تصمیمات کشوری را اتخاذ می‌کرده است.

 دیوان کیفری بین‌المللی آورده است که این جرایم که تا حدی ناشی از تعصبات قبیله‌ای بود از سوی ارتش ساحل عاج و شبه نظامیان جوان که به باگبو وفادار بودند صورت گرفته بود، لارن باگبو خود هم‌اکنون در دیوار کیفری بین‌المللی در انتظار محاکمه به سر می‌برد.

 سیمون باگبو 63 ساله، در طول 18 ماه گذشته در ساحل عاج به دلیل اتهامات مشابهی در بازداشت بوده است.

 وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اذعان داشت که این حکم بازداشت به همان اندازه زندانی کردن لارن باگبو در دیوان کیفری بین‌المللی ناعادلانه است.

 فاتو بن سوده، دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی پس از صدور دستور بازداشت سیمون باگبو از ساحل عاج خواست تا هرچه فوری وی را به این دادگاه تسلیم کند. همچنین دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرد که این کشور یا باید سیمون را تسلیم و یا اینکه خود بر اساس اتهامات مطرح شده در دیوان کیفری بین‌المللی محاکمه‌اش کند.

 بر اساس این گزارش، لارن باگبو 67 ساله نیز همانند همسرش متهم به چهار مورد جنایات علیه بشریت، از جمله قتل، تجاوز، شکنجه و دیگر اعمال غیر انسانی در سال‌های 2011 2010 است که در آوریل سال گذشته دستگیر و به دیوان تسلیم شد

/ 0 نظر / 4 بازدید