تشکیل دانشکده علمی و کاربردی وکلای دادگستری مرکز

دکتر جلیل مالکی عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو موسس دانشکده علمی و کاربردی در گفتگو با خبرنامه کانون وکلای دادگستری مرکزدرخصوص تشکیل دانشکده علمی و کاربردی وکلای دادگستری مرکزاظهار داشتند : امروزه آموزش و پرورش بنیادین و مستمر نیاز ضروری هر سازمان و نهادی شناخته می شود. بدون شک هیچ سازمانی نمی تواند مدعی شود که در عصر پرشتاب پیشرفت علوم نظری و عملی بدون توجه به این دو نکته مهم به سر منزل مقصود رسیده و از رقیبان خود پیشی گرفته است. ضرورت حرکت در این مسیر اگر چه برای سازمانهای غیر حرفه ای پوشیده نیست ولیکن این مساله برای سازمانهای حرفه ای که  اجزاء آن به تخصص های متعدد و متنوع تقسیم شده است اهمیت مضاعف  پیدا کرده است. به همین دلیل و به دنبال مطالبات عمومی آحاد وکلا و کار آموزان وکالت دادگستری پیشنهاد تاسیس مرکز تحقیقات حقوقی و نیز دانشکده علمی و کاربردی در دستور کار هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز قرار گرفت و پس از طی جلسات متعدد و تبادل نظر نهایتا تاسیس این دو نهاد مهم به تصویب رسید.

از آن جائی که تاسیس مرکز علمی و کاربردی در شهر تهران ممنوع گردیده بود و انجام این امر از طریق دانشگاه جامع علمی و کاربردی میسر نبود مجوز آن طی پیگیری های مستمر به همراه مجوز تاسیس مرکز تحقیقات حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز از وزیر محترم وقت علوم اخذ گردید و به طور همزمان مراحل راه اندازی آنها آغاز شد.

مرکز تحقیقات حقوق کانون وکلا پس از شش ماه پیگیری مستمر و در زمانی که به مرحله معرفی اعضا هیات علمی پژوهشی رسیده بود بنا به تشخیص هیات مدیره دوره بیست وپنجم در اولویت تاسیس قرار نگرفت ولیکن مرکز علمی و کاربردی کانون به طور جدی و پس از 15 ماه پیگیری مستمر و برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان دانشگاه جامع علمی و کاربردی و معرفی اعضا هیات امناء و اعضای هیات علمی آن به مرحله شروع به کار رسید و از شش ماه دوم سال 89 مجاز به پذیرش داوطلب برای یک دوره پودمانی کاربردی گردید و ادامه فعالیت آن با توجه به ضوابط دانشگاه جامع علمی و کاربردی منوط به معرفی حداقل 1200 متر فضای آموزشی متناسب با اهداف یک مرکزآموزشی شد که با اقداماتی که صورت گرفته نسبت به خرید ساختمان توسط هیات مدیره اقدام گردیده که انشاءالله بزودی شاهد ادامه حیات و گسترش آن در همه زمینه های تخصصی کانون وکلای دادگستری خواهیم بود. قلمرو فعالیت آموزشی این مرکز درچهار  مقطع پودمانی - تک پودمانی - کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهد بود که به ترتیب و به تدریج انجام خواهد شد. در دوره پودمانی متناسب با نیازهای نهاد وکالت دوره های کوتاه مدت دو ساله برگزار می شود. این دوره ها که باید توسط کمیته برنامه ریزی مرکز متشکل از وکلای متخصص در هر رشته طراحی و به تصویب دانشگاه جامع علمی و کاربردی برسد می تواند تمامی نیازهای کادر دفتری کانون های وکلا و دفاتر وکالت و موسسات حقوقی را برآورده سازد.

به فارغ التحصیلان اینئ دوره ها در صورت قبولی در آزمون نهائی دانشگاه جامع علمی و کاربردی مدرک کاردانی اعطاء می شود. در دوره تک پودمانی متناسب با نیازهای جامعه  وکالت , دوره های تخصصی کوتاه مدت سه ماهه و شش ماهه در تمامی زمینه های تخصصی وکالت طراحی و برگزار  می شود و در پایان دوره , گواهینامه تخصصی توسط کانون وکلا دادگستری و دانشگاه جامع علمی و کاربردی اعطا می شود.

ایشان افزودند : بدیهی است این دوره ها می تواند نقش مهمی را در ارتقاء علمی و عملی وکلای دادگستری و نهایتا حرکت در جهت تخصصی شدن نهاد وکالت در کشور ایفا نماید. در مقطع کارشناسی یک دوره کارشناسی یک دوره کارشناسی حقوق با گرایش وکالت دادگستری طرح و تصویب می شود که از همان ابتدای پذیرش داوطلب را به صورت علمی و عملی برای حرفه وکالت دادگستری پرورش می دهد و می تواند وجه تمایز ویژه ای با دوره های کارشناسی حقوق دانشگاهها داشته باشد و بالاخره  در دوره های کارشناسی ارشد با طراحی گرایش های تخصصی نظیر وکالت در امور کیفری وکالت در امور حقوقی ,  وکالت در امور تجاری و...توسط کمیته برنامه ریزی مرکز و سپس تصویب آن در دانشگاه جامع علمی و کاربردی گامی موثر در جهت تخصصی شدن حرفه وکالت و ارتقاء علمی و عملی وکلای دادگستری برداشته خواهد شد.

مرکز علمی و کاربردی کانون وکلا می تواند فصل نامه علمی با گرایش پژوهشهای کاربردی داشته باشد تا مقالات علمی و کاربردی همکاران در آن منتشر شود و همچنین می تواند از سایت کامپیوتری مجهز به کتابخانه دیجیتال جهت ارتباط با معتبرترین پایگاههای علمی و حرفه ای دنیا برخوردار شود.

در ادامه دکتر مالکی افزود:

این مرکز دو هدف مهم را دنبال می کند. یکی ایجاد بستری مناسب جهت تخصصی شدن حرفه وکالت در کشور و دیگری ارتقاء علمی و عملی وکلا و کارآموزان وکالت دادگستری. در بعد نخست این مرکز از طریق دوره های پودمانی , تک پودمانی , کارشناسی حقوق با گرایش وکالت دادگستری و دوره های تخصصی کارشناسی ارشد در مورد پرورش کادر متخصص در گرایش های متنوع وکالتی فعالیت خواهد کرد. در این زمینه حتی تربیت کادر متخصص جهت اداره دفاتر و موسسات حقوقی را نیز مدنظر دارد و در بعد دوم نیز با برگزاری دوره های کوتاه مدت تک پودمانی و همچنین در آینده با دائر کردن دوره  های کارشناسی ارشد تخصصی گامی موثر در جهت ارتقاء کارآموزان و وکلای دادگستری برخواهد داشت.

بنابراین چنانچه ملاحظه می شود و اهداف این مرکز با آنچه که امروزه در دانشکده های مرسوم است اگر چه ممکن است در کلیات شباهت داشته باشد ولیکن در ماهیت امر کاملا متفاوت و متمایز است.

به هر حال اقدامی که انجام شده با همه فراز و نشیب هایش صرفا جهت ارتقاء سطح آموزشی کانون وکلای دادگستری و گذراز مرحله آموزشی ناکارآمد سنتی بوده است و قطعا همانند هر کار دیگری خالی از نقص نخواهد بود. امیدواریم همکاران محترم با ارائه پیشنهادات و انتقادات خود کانون وکلا را در جهت رفع مشکلات و پیش رو یاری نمایند در اینجا لازم می دانم که از کلیه عزیزانی که در طول دو سال گذشته با ارائه پیشنهادات و انتقادات خود ما را در پیشبرد این مرکز یاری نموده اند بالاخص ریاست و اعضاء هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز و نیز همکار عزیزمان جناب وکیل محمود واحدی که پیگیری امور اجرائی مرکز را به عهده داشته است تقدیر و تشکر نمایم.   

خبرنامه کانون وکلای دادگستری مرکز

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 50 بازدید