مراسم نکو داشت پدر علم حقوق ایران در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد

                                                 

 دکتر امیر ناصر کاتوزیان پدر علم حقوق ایران در این مراسم  که با حضور  قضات ، وکلاء و شخصیت های حقوقی و قضایی ، فرهیختگان و  اساتید دانشگاهی در سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار گردید ؛  در رابطه با نقش عدالت و انصاف در حقوق به بیان مطالبی پرداخت و گفت :  عدالت نقش مهمی در حقوق ایفا می‌کند؛ در حقیقت کسی که به اجرای قوانین کشور اهتمام ورزد، بدون شک انصاف و عدالت در تصمیم گیری‌های وی نقش خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه یک حقوقدان باید ضمن رعایت عدالت، پایبند به قانون نیز باشد، تصریح کرد: تمام هنر حقوقدان این است که ضمن حفظ انسجام قوانین، عدالت را نیز رعایت کند.
کاتوزیان به ارتباط میان رعایت نظم و عدالت در تصمیمات یک حقوقدان اشاره نمود و گفت : نظم و عدالت در یک تصمیم باید با هم و به صورت توامان در نظر یک حقوقدان ظاهر شود.
وی  در توضیح مفهوم عدالت از نظر حقوقی اظهار کرد: زیست جمعی مردم مشترکات اعتقادی، فرهنگی و آداب و رسومی را در پی خواهد داشت که این مشترکات منجر به ایجاد یک سری قوانین خواهد شد که در طول زمان وارد نظام حقوقی شده و قانون می‌شود.
استاد دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه برخی از قواعد که اخلاقی شکل قانون به خود نگرفته و به نظام حقوقی راه نمی‌یابد را قواعد عدالت نامید و افزود : عدالت، مفهومی سیال است و طبق نظام حقوقی هر کشوری به شکلی متفاوت تعریف می‌شود.
پدر علم حقوق ایران خطاب به دانشجویان حقوق گفت: زمانی که در حال بررسی یک پرونده هستید، به ندای وجدان خود گوش فرادهید؛ اینگونه می‌توانید طوری از قوانین استفاده کنید که در نهایت یک تصمیم عدالانه را اتخاذ نمایید چراکه حقوقدان نمی‌تواند قوانین را انکار نماید اما می‌تواند طوری از آن بهره گیرد و در چیدن آن از روشی بهره گیرد که منجر به عدالت شود.
کاتوزیان اضافه کرد: بنابراین ممکن است ضمن حفظ انسجام قوانین به ندای درونی و وجدان خود پاسخ داد؛ انسان همواره از دستور گرفتن می‌گریزد و ترجیح می‌دهد به میل دورنی خود عمل کند.
وی تصریح کرد: از آنجا که قوانین شکلی دستوری داشته و وجدان نیز ندایی درونی است، اگر تصمیمات ما با وجدان همراه باشد، به رضایت درونی نیز منجر خواهد شد.
در ادامه این مراسم ، محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی   با اشاره به تدوین قوانین حقوقی در سال گذشته گفت: سال 92 سالی پربار و کم‌سابقه در تدوین قوانین بوده است.
وی با بیان اینکه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به طور مستقیم و غیرمستقیم در 60 تا 70 درصد طرح‌ها و لوایح دخالت دارد افزود : قوانین خوبی در سال گذشته در مجلس از تصویب گذشت که قانون حمایت از خانواده، قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری نمونه‌هایی از این مصوبات است.
اسفنانی از بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در مجلس خبر داد و افزود: با تصویب این قانون تحولی در حقوق کودک و نوجوان رخ خواهد داد.
وی با اشاره به برخی از نکات مثبت قانون جدید آیین دادرسی کیفری تصریح کرد: تصویب این قانون تحول در نظام کیفری را به دنبال خواهد داشت؛ در قانون جدید برای اولین مرتبه حمایت از بزه دیده پیش بینی شده است؛ همچنین پیشگیری از وقوع جرم، توسعه حقوق شهروندی، دادرسی مبتنی بر مشورت و تفحص، دادرسی با سرعت و دقت و حمایت از آسایش و امنیت جامعه از دیگر مزایای قانون جدید است.
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: قانون آیین دادرسی کیفری جدید قانونی برای همه مردم بوده و به ارائه معیارهای دادرسی عادلانه می‌پردازد.
دکتر مجتبی زاهدیان عضو هئیت علمی و ریاست دانشکده حقوق و دکتر محمد مهدی صفاکیش عضو هئیت علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و دکتر امیر حسین آبادی عضو هیئت علمی حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران نیز دراین مراسم در خصوص خدمات استاد کاتوزیان به جامعه حقوقی کشور سخنرانی کردند. 
گفتنی است : استاد امیرناصر کاتوزیان حقوقدان برجسته و پدر علم حقوق خصوصی ایران است که تاکنون ۴۵ عنوان کتاب را به رشته تحریر درآورده و کتاب «مقدمه علم حقوق» وی نیز در دانشکده های حقوق کشور تدریس می شود و تاکنون ۹۰ بار تجدید چاپ شده است.

/ 0 نظر / 35 بازدید