اظهارنظر مخالفان اصلاح ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم

در جریان رسیدگی مجلس شورای اسلامی به طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده 172 قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، قاسم جعفری،‌ حمیدرضا طباطبایی و محمود شکری در مخالفت با کلیات طرح مذکور اظهارنظر کردند.

 به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قاسم جعفری گفت: کمک به کمیته امداد بسیار ارزشمند است و به دلیل قداستی که برای این کمیته قائل هستم از برخی سخنانم می‌گذرم.

 وی افزود: اما طرح مذکور با اصل 75 قانون اساسی و ماده 117 قانون برنامه پنجم توسعه مغایرت دارد.

 نماینده مردم شازند ابراز امیدواری کرد: طرح مذکور به سرنوشت لایحه حمایت از ایثارگران گرفتار نشود.

 وی افزود: لایحه حمایت از ایثارگران سطح توقعات مردم را افزایش داد ولی در عمل هیچ چیز نصیب ایثارگران و خانواده‌های آنان نکرد.

 جعفری در پایان تاکید کرد: در صورت رفع این ایرادات، مخالفتی با طرح مذکور ندارم.

 حمیدرضا طباطبایی نیز در مخالفت با کلیات طرح مذکور گفت: موضوع این است که اگر کسی به نهادهای دولتی ذکر شده در ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم کمکی کند چنین فردی می‌تواند با انتخاب بین یک یا چند نهاد یا دستگاه مندرج در این ماده و کمک به آنها، خود را از مالیات معاف کند و این به معنای کمک به کمیته امداد تلقی نمی‌شود.

 نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس یادآور شد: کمیته امداد امام خمینی فعالیت‌های اقتصادی کلانی دارد و روا نیست مالیات کشور به این نهاد اختصاص یابد.

 محمود شکری، نماینده مردم تالش نیز در مخالفت با کلیات طرح مذکور، گفت: همه ملزم به کمک به کمیته امداد هستیم ولی از طراحان تعجب می‌کنم با وجودی که ماده 117 قانون برنامه پنجم توسعه همه معافیت‌ها را ممنوع کرده است چرا طرحی تدوین می‌شود که در مغایرت با این ماده قانونی است. معلوم می‌شود که طراحان قانون مالیات‌های مستقیم را مطالعه نکرده‌اند.

 این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: علاوه بر این موضوع، ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم نیز قبلا به تصویب رسیده است و نیازی به تصویب قانونی مجدد نیست

/ 0 نظر / 4 بازدید