نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/٢/٢۸

 دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

گروه تخصصی حقوق بین الملل

برگزارمی نمائید

                        نشست علمی

 

موضوع:

  بررسی بحران یمن در پرتو حقوق بین الملل

  سخنرانان :

 جناب آقای سیداصغرقریشی سفیر سابق ایران در یمن

جناب آقای دکتر فتاح احمدی عضوهیات علمی دانشکده حقوق

جناب آقای دکتردایوش اشرافی عضوهیات علمی دانشکده حقوق


 زمان :چها رشنبه مورخ 30/2/94 ساعت 14


  مکان : خیابان انقلاب نرسیده به میدان فردوسی – کوچه شهید براتی – دانشکده حقوق دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی – سالن اجتماعات زنده یاد دکتر محمدحبیبی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

        

 

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/٢/٢٢

 

موضوع نشست علمی

 

تحلیل «خرید و فروش اعضای انسانی»

از منظر حقوق کیفری پزشکی

 

سخنرانان

دکتر محمدجعفر ساعد

دکتر بهزاد بایبوردی

درآمد

نیاز بشر به پیوند عضو انسانی در دنیای مادی گرای امروزی موجبی شده است که به بهانه و عذرهای مختلف، بشر گام در مسیر هایی بگذارد که با فلسفه وجودی بشر و منزلت او در تعارض باشد. خرید و فروش عضو انسانی، یکی از پیامدهای نیاز به پیوند عضو انسانی به هدف حفظ حیات انسانی است. این پدیده از منظر اخلاق انسانی مناقشه انگیز بوده و برای خود مخالفان و موافقانی دارد. پرسش بینادین در این زمینه این است که آیا انسان می تواند به بهانه حفظ حیات هم نوع خود، از طریق خرید و به واقع دادن مابه ازای مالی، از عضوی یک انسان به نفع انسانی دیگر استفاده کند؟ در حقیقت، مسائل اخلاقی شدیدی درباره اینکه آیا مردم باید مجاز به فروش اعضای بدن خود باشند، وجود دارد. این مسائل اخلاقی نه تنها دلالت بر اعضایی نظیر کلیه یا بخش های روده داشته بلکه شامل بافت ها و نیز مغز استخوان، گامت ها (تخمک ها و اسپرم ها) و حتی ماده ژنتیکی می شود. خرید و فروش اعضای انسانی برای پیوند، مسائل اخلاقی و به تبع آن حقوقی جدی ای به همراه دارد و پرسش های متنوعی را نیز مطرح می سازد. چه الزاماتی برای بشر و جسم او وجود دارد که به موجب آنها، هرگونه فعالیت تجاری نسبت به این کالبد را از نظر اخلاقی ناموجه سازد؟ آیا ما مختاریم تا اعضای خود را به فروش برسانیم؟ به دیگر عبارت، آیا الزامات یا دلایل قاطع عقلانی وجود دارد که بدان سان شخص را ملزم یا متقاعد سازد که وی متعهد به جسم خود بوده و از نظر اخلاقی نباید اعضای خود را به فروش برساند؟ این مساله در ارتباط با پیوند کلیه مطرح شده و شامل سایر اعضای انسانی شده است. آیا اساساً می توان عضو کلیه را استثنایی بر خرید و فروش اعضای انسانی قلمداد نمود و بر پذیرش و روی آوری به آن اجازه داد؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/٢/٢٠

دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

گروه تخصصی حقوق جزاو جرم شناسی

برگزارمی نمائید

                        نشست علمی

موضوع:

 تحلیل خرید و فروش اعضای انسانی از منظر حقوق کیفری

سخنران :

دکتر محمدجعفر ساعد

دکتربهزاد بایبوردی

 

زمان :سه شنبه مورخ 29/2/94 ساعت 15 الی 17

 مکان : خیابان انقلاب نرسیده به میدان فردوسی – کوچه شهید براتی – دانشکده حقوق دانشگاه آزاد واحدتهران مرکزی – سالن اجتماعات زنده یاد دکتر محمدحبیبی

 دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

 

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/٢/٢
1394/1/25 سه شنبهبرگزاری کارگاه های آموزشی توسط پژوهشکده شورای نگهبان
 

پژوهشکده شورای نگهبان کارگاه های آموزشی مرتبط با شورای نگهبان و نظرات این نهاد را برگزار می کند.
  پژوهشکده شورای نگهبان در راستای کمک به شناخت هر چه بیشتر نهاد شورای نگهبان و نظرات آن اقدام به برگزاری چهار کارگاه آموزشی با عنوان « تحلیل نظارت بر انتخابات توسط شورای نگهبان »، « تحلیل نظرات شورای نگهبان در مورد موافقت‌نامه‌های بین المللی »،  « آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران » و « آشنایی با جایگاه و صلاحیت‌های شورای نگهبان » کرده است.

دوره های مذکور در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت و 7 خرداد ماه 1394 برگزار خواهد شد.

جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/٢/٢

کارگاه آموزشی حل و فصل اختلافات حمل و نقل

بسمه تعالی
با توجه به استقبال گسترده جامعه حقوقی از دوره جامع آموزش داوری که در سال 1392 به وسیله مرکز داوری اتاق ایران برگزار گردید، بخش آموزش و تحقیقات مرکز در نظر دارد در سال جاری دوره های آموزش داوری را با موضوعات تخصصی تر و سطح کیفی بالاتر برگزار نماید.

در همین راستا تغییراتی در برنامه آموزشی مرکز ار لحاظ شکل و محتوی اعمال شده است.

از جمله این تغییرات یرگزاری کارگاه های آموزشی با افراد کمتر و به صورت رو در رو می باشد. از دیگر تغییرات می توان به تخصصی و موضوعی شدن دوره ها و کارگاه های آموزشی اشاره کرد.

اولین دوره از این دوره ها کارگاه آموزش حل وفصل اختلافات حمل ونقل می باشد . مدرس این دوره آقای سهیل مهرآمیز استاد دانشگاه، داور مرکز داوری می باشند که سالها در زمینه حمل و نقل و حل وفصل اختلافات فعالیت نموده و دارای تجربه علمی و عملی ارزشمند در این زمینه می باشند.

مهلت ثبت نام این دوره تا 15اردیبهشت ماه 1394 می باشد و زمان برگزاری دوره 22 اردیبهشت ماه تعیین شده است.

یاد آور می گردد، به دلیل نحوه برگزاری کارگاه که به صورت گروهی و رو در رو می باشد ظرفیت این دوره محدود بوده و ممکن است پیش از انقضای مهلت ثبت نام ظرفیت تکمیل گردد. لذا مقتضی است علاقمندان پیش از ثبت نام به سایت مرکز مراجعه نموده و پس از مطالعه اطلاعیه ها و اطمینان از ظرفیت اقدام به ثبت نام نمایند. ثبت نام صرفا از طریق بخش ثبت نام سایت مرکز صورت می پذیرد.

هزینه دوره :4،000،000ریال

شماره حساب: 5147048577

بانک ملت

به نام مرکز داوری اتاق ایران