نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/۱/٢٥

 

مشروح سخنان جناب آقای جلیل مالکی

پس از سخنرانی جناب آقای گلدوزیان دیگر میهمان ویژه جشن استقلال نوبت به سخنرانی آقای دکتر جلیل مالکی رسید. که مشروح آن را در ادامه گزارش می خوانید:

بنام خداوند جانآفرین  حکیم سخن در زبان آفرین

عرض سلام و ادب دارم خدمت همکاران فرهیخته، وکلای گرانقدر دادگستری، اعضای محترم هیات مدیره کانون وکلای دادگستری فارس و میهمانان گرامی حاضر در مجلس. خجسته سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری یادواره رشادت های رادمردان و رادزنان وکیل این کشور را تبریک و تهنیت عرض می نمایم و همزمان فرا رسیدن دهه اول فاطمیه را به محبان آن بانوی کون و مکان تسلیت عرض می کنم.

قریب به شصت و سه سال پیش نهاد وکالت دادگستری در کشور ما بالغ شد و به استقلال رسید. وظیفه دفاع ازحق و عدالت را بعهده گرفت. استقلال نهاد وکالت در شرایطی انجام شد که قریب به چهل و یک سال قبل از آن از زمان تصویب قانون اصول تشکیلات عدلیه و محاضر شرعیه در سال1290 شمسی نهاد وکالت سازمانی در زیر مجموعه دستگاه قضایی وقت قرار گرفته بود. عزل و نصب وکلای دادگستری، صدور و ابطال پروانه وکالت بعهده دستگاه عدلیه بود. اداره امور این نهاد بعهده وزیر دادگستری بود. وکلای دادگستری مورد عتاب، خطاب و امر ونهی مقامات دادگستری و قضات عدلیه قرار می گرفتند و جرات دفاع تمام عیار از موکلیی خود را نداشتند. در نتیجه تمرکز امور وکالت و قضاوت در عدلیه حقوق مردم به شدت تضییع می شد. فساد سرتاسر عدلیه را فرا گرفته بود و به تبع آن کشور را فرا گرفته بود. مردم به ستوه آمده فنای عدلیه را بر بقای آن ترجیح دادند. زمزمه های انحلال عدلیه به گوش می رسید. در چنین فضای وهم آلود و تاریکی وکلای آزاد اندیش و به ستوه آمده از فساد دستگاه قضایی وقت، حرکت استقلال طلبانه خود را به صورت مدنی آغازکردند در چهارچوب مقررات. مردم حمایت کردند پس از استمرار این حرکت که بیش از یکدهه ادامه داشت نهایتا در سالهای 1331 تا 1333 و در خلال کودتای ننگین 28 مرداد1332 نهایتا لایحه استقلال کانونهای وکلای دادگستری به همت رادمرد حقوقدان کشورمرحو دکتر محمد مصدق تصویب شد و نهایتا لازم الاجرا گردید. رکن رکین دادرسی منصفانه که همانا دفاع مستقل وکیل دادگستری بود در همین مقطع بنا نهاده شد. چرا مابه استقلال نیاز داریم؟ از ثمرات این اقدام خجسته صرف نظر از استقرار عدالت قضایی و استقرار اصل رکین برابری سلاحها در دفاع و محاکمه همان بس که در 34 سال بعد درکوران مبارزات د استبدادی مردم مسلمان ایران در سال 57 کانون وکلای دادگستری مستقل بدون واهمه از عتاب و عقاب عدلیه و حکام زمان مرجع و پناهگاه خانواده های زندانیان سیاسی شدند. وکلای دادگستری بدون مهابا از ابطال پروانه خودشان وکالت مبارزان زمان انقلاب و رهبران انقلاب را بر عهده گرفتند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/۱/٢٤

 

کمیسیون امور بین الملل کانون وکلای مرکز با همکاری مرکز مطالعات بین المللی حقوقی اتریش (CILS) برگزار می کند
چهارمین همایش بین المللی حقوق تجارت بین الملل با موضوع سرمایه گذاری خارجی و حمل و نقل بین المللی  را در روزهای دوم و سوم اردیبهشت ماه سال 94 برگزار مینماید.
از سوی مرکز مطالعات بین المللی حقوقی اتریش (CILS) گواهینامه بین المللی به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد.
علاقمندان جهت تکمیل مراحل ثبت نام به ساختمان کانون وکلا طبقه دوم اتاق 24 (دفتر امور کمیسیونها) مراجعه فرمایند .
لازم به ذکر است که مرکز CILS برای کسانیکه در هر دو روز به طور موثر شرکت نمایند یک واحد گذرانده شده (فوق لیسانس) Lazarski CILS LL.M. program محسوب می نماید .
محل سمینار: دانشگاه شهید بهشتی، تالار امام علی (ع)
هزینه ثبت نام :
 3/000/000 ریال
با تخفیف برای کارآموزان محترم : 2/000/000 ریال
با تخفیف برای دانشجویان مقطع کارشناسی : 1/000/000 ریال

فرم ثبت نام را از اینجا دانلود فرمائید .

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/۱/۱٧


از سوی دبیرخانه همایش؛

اعلام محورهای همایش نقش حمایت از اختراعات ...

 

محورهای همایش «نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی» که با مشارکت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناروان کشور برگزار می‌شود، از سوی دبیرخانه این همایش اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوارن کشور، همایش «نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی» با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوارن کشور و دانشگاه تهران طی روزهای ۲۳و ۲۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ در دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار خواهد شد.

برای همایش «نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی» در 16 محور، فراخوان مقاله شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بسترهای قانونی اجرایی حمایت از اختراعات و اموال فکری، نقش اختراعات و اموال فکری در کاهش قیمت محصولات، حقوق مالکیت فکری و تجارت الکترونیک، تجاری‌­سازی اختراعات و قراردادهای حوزه اختراعات و اموال فکری اشاره کرد.

از دیگر محورهای این همایش: حقوق مالکیت فکری و برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی و فرهنگی ج.ا.ایران، حقوق مالکیت فکری و مصرف‌کننده، دعاوی اختراعات و اموال فکری، حقوق مالکیت فکری و محیط زیست، نقش مالکیت فکری در اسناد و کنوانسیون‌­های بین‌­المللی و نقش مالکیت فکری در تولید ناخالص ملی و توسعه کشورها, است

بنابر این گزارش نقش مالکیت فکری در نوآوری و فناوری، نقش مالکیت فکری در سیاست‌­های رقابتی، نقش مالکیت فکری در مدل‌­های کسب و کار کوچک و نقش مالکیت فکری در اقتصاد بین‌­الملل و تئوری دهکده از دیگر موضوعات همایش «نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی» است

بنابر اعلام دبیرخانه این همایش, آخرین مهلت ارسال مقالات  تا ۱۵  فروردین سال آینده اعلام شده است.

شایان ذکر است علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۲۸۸۴۳۹۷ تماس گرفته یا به پایگاه اطلاع‌رسانی این همایش به نشانی http://ipl1394.ir/ مراجعه کنند.

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩٤/۱/۱٦

پیام تبریک سال نو،متن ادبی تبریک سال نو

 

خداوندا ، در این آخرین روزهای سال
دل مردمان این سرزمین را چنان در جویبار زلال رحمتت شستشو ده
که هر کجا تردیدی هست ایمان
هر کجا زخمی هست مرهم
هر کجا نومیدی هست امید
و هر کجا نفرتی هست عشق جای آنرا فرا گیرد ، آمین . . .
نوروز 1394 بر شما مبارک