نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٥/٢٩

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: بعضی از مقامات در جهت تصویب قوانینی پافشاری می‌کنند تا اجازه ندهند که نهاد وکالت به عملکرد حرفه‌ای و صنفی در چارچوب یک استقلال دفاعی بپردازد.

 به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشست اعضای کانون وکلای مرکز با اعضای شورای شهر تهران به همت علی صابری عضو پیشین هیات مدیره کانون وکلا و عضو فعلی شورای شهر تهران برگزار شد و طرفین به بیان نقطه نظرات خود درباره مسایل شهر تهران و نقش نهادهای مدنی در پیشبرد امور شهری پرداختند.

 علی نجفی‌توانا ریاست کانون وکلای مرکز به اهمیت تقویت حضور نهادهای مردمی در سطح مدیریت کشور اشاره کرد و نقش و جایگاه کانون های وکلا را به عنوان قدیمی ترین نهاد مدنی جامعه ایران در جهت حفظ عدالت اجتماعی و اجرای قانون و در عین حال تقلیل حس نظم گریزی و تقویت توانمندی پذیرش نظم و قانون در میان مردم و مسوولان، با اهمیت دانست.

 نجفی توانا از آمادگی وکلا برای ارائه مشورت جهت چیدمان رفتارها و مهندسی بایدها و نبایدها در مسیر مدیریت کشور سخن گفت و از برگزاری این نشست دوجانبه بین دو نهاد مردمی که تجلی مشارکت مردم است، اظهار خشنودی کرد.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٥/۱٩

برنامه زمانبندی ثبت نام نیمسال اول94-93

نام دانشکده

تاریخ انتخاب واحد

ورودی

ساعت

10-8

12-10

14-12

16-14

دانشکده حقوق

93/6/10

89-64

 

*

 

 

90

 

 

 

*

93/6/11

91

*

 

 

 

92

 

 

*

 

 

برنامه زمانبندی حذف و اضافه واحد و متاخرین نیمسال اول94-93

نام دانشکده

تاریخ انتخاب واحد

ورودی

ساعت

10-8

12-10

14-12

16-14

حقوق

93/6/22

متاخرین و میهمانان

 

 

 

*

حقوق

93/7/8

حذف و اضافه

*

 

 

 

 

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٥/۱٥

بیانیه دانشکده حقوق  دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز در محکومیت جنایات رژیم غاصب صهیونیستی در نوار غزه

  در طول یک ماه گذشته رژیم صهیونیستی بی سابقه ترین حملات نظامی ددمنشانه را علیه مسلمانان در غزه انجام داده و شرایط بهداشتی و زیستی مرگباری را بر ساکنین غزه ایجاد نموده است . مرتکبین این حملات ،تمایزی میان نظامیان و غیر نظامیان،زنان و مردان، کودکان و بزرگسالان،امدادگران و جنگجویان ،اماکن نظامی ، مسکونی ، آموزشی و درمانی قائل نشده اند. عملکرد آمرین و عاملین مذکور نه تنها مشمول عنوان مجرمانه جنایات جنگی آن گونه که در ماده 8 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری تعریف شده ، می گردد بلکه این اعمال مشمول عناویان جنایات علیه بشریت و نسل زدائی مندرج در مواد 6 و7 اساسنامه مذکور نیز می شوند.

هرچند رژیم اشغال گر برای پرهیز از پاسخگوئی هرگز اساسنامه را تصویب نکرده است ، ولیکن عناوین جنائی مذکور مبنای عرفی بین المللی مستحکمی در طول هفت دهه گذشته به دست آورده اند. مرتکبین اعمال مشابه در طول جنگ جهانی دوم نه تنها در دادگاههای نورنبرگ و توکیو محاکمه شدند بلکه در دهه 1990 شورای امنیت برای مقابله با ارتکاب چنین جنایاتی ، با صدور قطعنامه های 748 و955 مبادرت به تاسیس دادگاههای کیفری بین المللی ویژه برای یوگسلاوی سابق و روندا نمود و مرتکبین جنایات مذکور در این دادگاهها محاکمه و مجازات شدند.اینک با تصویب  اساسنامه و تاسیس دیوان بین المللی کیفری و به تجویز ماده 13 این اساسنامه ، شورای امنیت می بایست در انجام رسالت خود رسیدگی به جنایات ارتکابی را به دیوان ارجاع دهد و نیازی به تاسیس دادگاه ندارد .

لذا دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز ضمن محکومیت جنایات ارتکابی در غزه از شورای امنیت انتظار دارد بدون سیاسی کاری و در جهت مبارزه با بی کیفری با صدور قطعنامه ائی محاکمه جنایتکاران صهیونیست را به دیوان بین الملل کیفری  ارجاع دهد. و از مراجع ذیربط داخلی نیز انتظار دارد پیگیری لازم در این خصوص را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهند.

 

دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٥/۱٥
مدیریت امور آموزشی و همایش‌های پژوهشکده پولی و بانکی با هدف ارتقا دانش حقوقی مخاطبان خود، «دوره جامع آموزشی حقوق و مقررات بانکی» را در تابستان و پاییز 1393 برگزار می‌کند

مدیریت امور آموزشی و همایش‌های پژوهشکده پولی و بانکی با هدف ارتقا دانش حقوقی مخاطبان خود، «دوره جامع آموزشی حقوق و مقررات بانکی» را در تابستان و پاییز 1393 برگزار می‌کند. این دوره جامع مشتمل بر 4 دوره آموزشی «حقوق ضمانتنامه‌های بانکی»، «حقوق و مقررات ارزی»، «حقوق قرارادادها و مطالبات بانکی» و «حقوق بانکداری الکترونیک» است که ثبت‌نام در هریک از آن‌ها نیز مستقل می‌باشد.

با توجه به محتوای هر یک از دوره‌ها، مخاطبان‌ آن‌ها نیز متفاوت است، ولیکن اصلی‌ترین مخاطبان دوره جامع را می‌توان کارشناسان بانک‌ها، موسسات اعتباری، وکلای دادگستری، کارشناسان صرافی‌ها و اتاق‌های بازرگانی، کارشناسان شرکت‌های فعال در حوزه بانکداری الکترونیک عنوان کرد.علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به صفحه ویژه دوره جامع آموزشی مراجعه کرده و یا با شماره 88657395 تماس حاصل فرمایند.

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٥/٤

رشته دکتری حقوق خصوصی برای دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به تصویب رسید و این دانشکده را با داشتن دو مقطع دکتری در گرایش های حقوق جزا و جرم شناسی و حقوق خصوصی در کنار دانشکده دانشگاه هایی چون تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی(ره)، دانشگاه علوم قضایی، علوم و تحقیقات و تربیت مدرس و ... در مقاطع یاد شده قرار داد.

 لازم به ذکر است که دپارتمان حقوق جزا و جرم شناسی این واحد دانشگاهی از سال ۸۸ فعالیت خود را آغاز نموده و راه اندازی دپارتمان حقوق خصوصی نیز موفقیت دیگری برای این دانشکده می باشد.

  ضمن تبریک این موفقیت به مدیریت، اساتید و دانشجویان دانشکده حقوق تهران مرکزی امیدوار است تا در سطح کیفی نیز شاهد قدم های رو به جلویی از این دانشکده و سایر دانشکده های حقوقی باشیم