نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٤/۱٧

تازه‌ترین نظریه‌های مشورتی اداره کل امور حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه منتشر شد.

 سؤال

 با لازم‌الاجراءشدن قانون مجازات اسلامی جدید به خصوص مواد ۵۲۶ تا ۵۳۷ آن آیا رای وحدت رویه به شماره ۷۱۷ مورخ ۶/ ۲/ ۱۳۹۰ هنوز قابلیت استناد و اجراء دارد یا اینکه نسخ شده است؟ به عبارت دیگر آیا در تصادفات رانندگی میان دو یا چند خودرو قاعده تساوی مسئولیت میان رانندگان حاکم است یا اینکه بر حسب درجه تقصیر (تأثیر رفتار) مسئولیت خواهند داشت؟

 نظریه اداره کل حقوقی قوه قضائیه

مقررات مواد ۵۲۶ تا ۵۳۷ قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ تعارضی با رأی وحدت رویه شماره ۷۱۷ مورخ ۶/ ۲/ ۱۳۹۰ هیأت عمومی دیوان عالی کشور ندارد. چنانچه در تصادفات رانندگی بین دو یا چند وسیله نقلیه، یک یا چند نفر از سرنشینان به قتل برسند، همه رانندگانی که در وقوع تصادف تقصیر داشته باشند به طور مساوی مسئول شناخته می‌شوند. مقررات ماده ۵۲۸ قانون یادشده مؤید تساوی مسئولیت مقصرین در تصادفات منتهی به قتل سرنشین یا سرنشینان می‌باشد.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٤/۱٧

نقش قاضی در رسیدگی به شکایت ها، گرفتن حقوق مردم، تامین آزادی های فردی و اجتماعی، تحقق عدالت، ایجاد امنیت قضایی و حمایت از مظلومان به نحوی است که همه ی نظام های حقوقی به گزینش، استخدام، نظارت، تامین نیازهای زندگی، امنیت و حمایت از قضات در قالب مقررات خاص توجه ویژه یی دارند.

اهمیت قضاوت در اسلام هم سبب شده تا در آیات و احادیث مختلف، توصیه های فراوانی در خصوص جایگاه قضاوت و تلاش برای توسعه ی عدل و قسط مطرح شود.

«حسن روحانی» رییس جمهوری به تازگی در همایش قوه ی قضاییه که با حضور رییسان سه قوه و مسوولان دستگاه قضایی و برخی دیگر از شخصیت های لشکری و کشوری برگزار شد، به اهمیت استقلال و فراجناحی بودن قوه ی قضاییه اشاره کرد و گفت: دولت و مجلس می توانند جناحی باشند و گاهی یک جناح در انتخابات پیروز شود و مسوولیت دولت یا مجلس را بر عهده بگیرد، ولی تنها جایی که نمی تواند جناحی باشد و باید همیشه فراجناحی باشد، قوه قضاییه است.

رییس جمهوری با بیان اینکه کرسی قضاوت غیر از کرسی خطابه و سیاست است، افزود: زبان کرسی قضاوت، زبان قانون است و باید با قانون حرف بزند و طبق قانون عمل کند. نباید برای قاضی فرقی کند که چه کسی در برابر او نشسته است و در قضاوت همه را باید یکسان نگاه کرد. چقدر انجام برخی از امور مشکل است، ولی این امور امری لازم و ضروری است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٤/۸

 آن دسته از دانشجویان محترم که ترم آخر آنها نیمسال دوم 93-92 میباشد ، بعد از کامل شدن نمرات ترم آخر یعنی نیمسال دوم 93-92 که در قسمت کارنامه میباشد جهت انجام امور فارغ التحصیلی و یا اخذ تبصره  به دانشکده مراجعه نمائید  

                                                 با تشکر

خدمات امور آموزشی دانشکده

نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٤/٧

هیات عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه هیات وزیران درباره واگذاری تعدادی از شرکت‌های دولتی بابت رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی را ابطال کرد.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گردش‌کار این پرونده آمده است که قائم‌مقام رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس کمیسیون تطبیق مصوبات دستگاه‌های اداری با قانون، در سازمان مذکور، به موجب شکایت نامه شماره ۲۳۳۳۴۵ - ۶/ ۱۲/ ۱۳۹۱ اعلام کرده است:

 « مصوبه شماره ۲۶۱۹۲۲/۴۴۳۰۱ - ۲۶/ ۱۲/ ۱۳۸۸ هیأت وزیران درباره واگذاری تعدادی از شرکت‌های دولتی بابت رد دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی در «کمیسیون تطبیق مصوبات دستگاه‌های اداری» با قانون این سازمان مورد بررسی قرار گرفت.

 در بند (۶) مصوبه، سازمان خصوصی‌سازی مجاز شده است تا رأساً و به وکالت از سازمان تأمین اجتماعی، (سهام ۱۹ شرکت دولتی به مبلغ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۶۱۷/ ۲۲ ریال که بابت رد دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شده) را عرضه و مبالغ حاصل از فروش آن را به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز نماید و از سر جمع مطالبات آن سازمان از دولت کسر نماید. بند مذکور خلاف قوانین جاری است. زیرا:

اولاً: سازمان تأمین اجتماعی یک مؤسسه عمومی غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل است و هیأت وزیران نه وکیل سازمان مذکور بوده که از ناحیه آن دستگاه اقدام نماید و نه حق توکیل به سازمان خصوصی‌سازی داشته تا آن سازمان را مأمور نماید نسبت به فروش سهام واگذاری شده به سازمان تأمین اجتماعی اقدام کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر جلیل مالکی - ۱۳٩۳/٤/٧

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: برگزاری این مراسم با حضور خانواده شهدا و ایثارگران نه تنها یک امر تشریفاتی نیست بلکه به همراه خود پیامها و سرفصل هایی از درس آموزی برای بازماندگان شهدا در قوه قضاییه به همراه دارد.
وی در ادامه تکریم خانواده شهدا و ایثارگران را نوعی راه شناسی و مقاومت دانست.

رییسی با تاکید بر مدیریت جهادی و اینکه با مدیریت جهادی می توان فرمایشات مقام معظم رهبری را محقق کرد، اظهار کرد: دستگاه قضایی با جهاد می تواند به اهداف بلند خود برسد.
معاون اول قوه قضاییه مهم ترین شاخص شهدا را اخلاص و دلدادگی به خدا عنوان کرد و گفت: باید حق را شناخت و به آن گرایش پیدا کرد.
رییسی اجرای عدالت خواسته امام خمینی (ره) عنوان کرد و در خصوص اعتدال نیز گفت: امروز سخن از اعتدال است که امر پسندیده ای است اما باید دید که شاخص های اعتدال چیست؟
رییسی در ادامه سخنانش بی اعتمادی به دشمنان را وجه مشترک همه شهدا دانست و گفت: در هیچ کجا از سخنان شهید بهشتی و شهدای قوه قضاییه اعتماد به دشمنان را نمی بینید.
وی ادامه داد: شاخص خط امام اخلاص به خدا و اعتماد به مردم و نیز دوست داشتن مردم است و هفته ای نیست که رهبر انقلاب به خانواده شهیدان سر نزد.

معاون اول قوه قضاییه خط امام خمینی (ره)را خط دشمن شناسی و تبعیت از ولایت فقیه دانست و گفت: شاخص های امام مبهم نیست، استراتژی ها ثابت است اما این تاکتیک ها است که با توجه به گذر زمان تغییر می کند