سلسله نشست های علمی گروه های تخصصی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢۸   کلمات کلیدی:

به نام خدا

سلسله نشست های علمی گروه های تخصصی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

گروه تخصصی حقوق جزا و جرم شناسی برگزار می نما ئید

نشست علمی :

نقد و تحلیل قاچاق کالا و ارز در نظام کیفری ایران

با حضور :

آقای دکتر علی نجفی توانا

آقای دکتر محمد صالح ولیدی

آقای دکتر احمد اسدیان

آقای دکتر محمد رضا ساکی

زمان :سه شنبه مورخ 28/09/91 ساعت 14 ای 16

مکان : خیابان  انقلاب نرسیده به میدان فردوسی – کوچه شهید براتی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی – سالن اجتماعات زنده یاد دکتر محمد حبیبی

از کلیه اساتید محترم و دانشجویان گرامی قضا ت و وکلای محترم دعوت بعمل می آید


 
نقد و بررسی قانون نظارت بر رفتار قضات
ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٢   کلمات کلیدی:

در گفت وگوی  "حمایت" با آقای دکتر جلیل مالکی بررسی شد :

 

نقد و بررسی قانون نظارت بر رفتار  قضات

 از آن جایی که توسل به دستگاه قضا جهت احقاق حق توسط مردم آخرین گزینه ای است که انتخاب می شود، بنابراین اهمیت نظارت بر رفتار قضات در زمینه عدم تضییع حق و نیز برپایی عدالت بیشتر نمایان می شود. در خصوص نظارت بر اعمال و رفتار قضات، پراکندگی بسیاری در قوانین کشور ما وجود داشت که با تصویب قانون کنونی، این پراکندگی تا حدودی سروسامان گرفت . همین جمع آوری قوانین پراکنده، خدمتی بزرگ به جامعه، به خصوص جامعه قضات محسوب می شود. قانون کنونی نیز مثل بسیاری از قوانین مصوب، دارای محاسن و کمبودهایی است که در گفت وگو با دکتر جلیل مالکی رییس دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی  به بررسی نقاط قوت و ضعف این قانون پرداخته ایم که از نظرتان می گذرد:

 دکتر، نخست درباره سیر تدوین و تصویب قانون نظارت بر رفتار قضات  توضیح دهید؟

مقررات پراکنده نظارت بر رفتار قضات پس از فراز و نشیب های یکصدساله، بالاخره در 27/7/1390 یکپارچه و تبدیل به قانون نظارت بر رفتار قضات شد. از جمله اهداف این قانون آن گونه که در مقدمه توجیهی لایحه تقدیم شده به مجلس آمده، عبارتست از: اعمال نظارت انتظامی با حفظ استقلال، شان و منزلت قاضی، تقویت دادگاه عالی و دادسرای انتظامی، مناسب سازی و روزآمدکردن انواع تخلف های انتظامی و ضمانت اجراهای آن.


 
گروه تخصصی حقوق بین الملل برگزارمی نماید
ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢۱   کلمات کلیدی:

سلسله نشست های علمی گروه های تخصصی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

         گروه تخصصی  حقوق بین الملل برگزارمی نماید

 

موضوع : تحریم های بین المللی و آثار حقوقی آنها

سخنرانان:

1-دکترمحسن محبی (داور ایرانی عضو دیوان بین المللی ICCوعضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات)

 2-دکتر سید قاسم زمانی ( عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبائی)

 3-دکتر علیرضا ظاهری (عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز)

 4-دکتر سید محمد حسینی (معاون امور بین الملل صدا و سیما و عضو هئیت علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز)

 زمان : چهار شنبه مورخ 22/9/91 ساعت 14 الی17

 مکان : خیابان انقلاب نرسیده به میدان فردوسی – کوچه شهید براتی – دانشکده حقوق دانشگاه آزاد واحد

 تهران مرکزی – سالن اجتماعات زنده یاد دکتر محمد جبیبی

 از کلیه اساتید محترم و دانشجویان گرامی قضات و وکلای محترم  دعوت بعمل می آید

           دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

 

 


 
عدم تشکیل نشست روز سه شنبه
ساعت ٤:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱۳   کلمات کلیدی:

            اطلاعیه

به اطلاع می رساند با توجه به تعطیلی روز سه شنبه و چهارشنبه

نشست علمی << نقد و تحلیل قاچاق کالا و ارز در نظام کیفری ایران>> فردا

سه شنبه مورخه   91/9/14تشکیل نمی شود. تاریخ برگزاری نشست مذکور متعاقبآ

اعلام خواهد شد.


 
اطلاعیه
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱٢   کلمات کلیدی:

کلیه دانشجویان حقوق خصوصی که در نیمسال دوم تحصیلی    91-90 با آقای دکتر مالکی درس سمینار داشته اند و در جلسه قبلی تعیین جهت دفاع حاضرنشده اندمی توانندحداکثر تا1 /10/91 در یکی از ساعات اداری جهت ارائه و دفاع از سمینار به دفتر رئیس دانشکده مراجعه نمایند


 
اولین همایش ملی قوه مجریه در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱٢   کلمات کلیدی:


 
متن سوالات و پاسخنامه آزمون وکالت سال 91
ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٧   کلمات کلیدی:

جهت مشاهد و چاپ سوالات آزمون و کالت سال 91 به این سایت و آدرس ذیل مراجعه نمائید

http://vokalayepishro.com/?sn=news&pt=full&categoryId=&lang=&id=متن_سوالات_و_پاسخنامه_آزمون_وکالت_سال

 


 
هجدهمین نشست نقد آرای معاونت آموزش قوه ی قضائیه در دانشکده حقوق واحد مرکز
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٧   کلمات کلیدی:

  

این نشست باحضور اساتید معظم، قضات و وکلای دادگستری؛ با موضوع نقد آرای صادره در امر داوری اموال عمومی و دولتی(دادنامه ی 102 صادره از شعبۀ  27 دادگاه عمومی حقوقی تهران و دادنامه ی 948 شعبه ی 12 دادگاه تجدیدنظر استان تهران، دادنامه ی 278 شعبه ی 27 دادگاه عمومی حقوقی تهران و دادنامه ی623 شعبۀ 15دادگاه تجدیدنظراستان تهران)، در تاریخ  9/8/1391 ، در سالن  اجتماعات دانشکده ی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرکز، تشکیل شد در این جلسه که ابتدا با تلاوت کلام الله مجید و خیر مقدم دکتر مالکی رئیس دانشکده ی حقوق آغاز شد، آقای عطار نماینده ی پژوهشگاه قوه ی قضائیه اظهار داشت: الحمد الله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین و الائمه (ع)، حضرت علی(ع) فرمودند: من الستقبل وجوه الآراء عرف مواقع الخطاء؛ در جهت نیل  به هدف اتقان آرائی قضایی، بنابر نظر معاونت محترم آموزش قوه قضائیه، برگذار می شود. بدیهی است نظرات بیان شده در این جلسات، نظر رسمی و قاطع قوه قضائیه نمی باشد. سپس به ترتیب آقایان: دکتر سید مفید کلانتریان رئیس شعبه 27 دادگاه عمومی حقوقی تهران و قاضی صادر کننده ی آرای بدوی مزبور، دکتر جلیل مالکی استادیار دانشکده ی حقوق واحد تهران مرکز و وکیل دادگستری، دکتر منصور پورنوری قاضی سابق دادگستری و استادیار دانشکده ی حقوق واحد تهران مرکز، دکتر نجات الله جور ابراهیمیان قاضی دادگستری و استادیار دانشکده ی حقوق تهران مرکز، دکتر محمد تقی عابدی قاضی دادگستری و استادیار دانشکده ی حقوق تهران مرکز، علی حسینی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی این دانشکده، به عنوان سخنرانان این نشست به بیان نظرات خویش، به شرح زیر پرداختند


 

 
سلسله نشست های علمی گروه تخصصی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٧   کلمات کلیدی:

به نام خدا

سلسله نشست های علمی گروه تخصصی دانشکده حقوق واحد تهران  مرکزی

گروه تخصصی حقوق خصوصی برگزاری می نمائید

موضوع : نشست علمی

1-      گرایشهای نوین در عرصه حقوق    سخنران : آقای دکتر بهروز اخلاقی

2-  آیند ه سرمایه گذاری در ایران     سخنران : سر کار انم دکتر مهناز مهرین فر

3- حقوق تجارت در مسیر تحول   سخنران : جناب آقای دکتر ربیعا اسکینی

 

زمان : سه شنبه مورخ  21/09/91 ساعت 14 الی 16

 مکان : خیابان  انقلاب نرسیده به میدان فردوسی – کوچه شهید براتی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی – سالن اجتماعات زنده یاد دکتر محمد حبیبی

از کلیه اساتید محترم و دانشجویان گرامی قضا ت و وکلای محترم دعوت بعمل می آید


 
دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت اولین متهم زن را صادر کرد
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٦   کلمات کلیدی:

دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) حکم بازداشت همسر لارن باگبو، رییس جمهور سابق ساحل عاج را به اتهام همدستی با باکبو در جریان خشونت‌های پس از انتخاب سال 2010 صادر کرد، گفته می‌شود در جریان حوادث پس از انتخابات 2010 حدود 3000 نفر کشته شدند.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیوان کیفری بین‌المللی پیش از این در فوریه چهار مورد اتهام جنایات علیه بشریت را علیه سیمون باگبو مطرح کرده بود اما حکم بازداشت وی را روز گذشته صادر کرد.

 وی متهم به ارتکاب جنایات علیه بشریت از جمله صدور دستور قتل، تجاوز و دیگر انواع خشونت‌های جنسی، شکنجه و دیگر اعمال غیر انسانی در جریان حوادث 2011 2010 در ساحل عاج شده و این اولین باری است که این دیوان علیه یک زن حکم بازداشت صادر می‌کند.

 


 
دریافت بخشی از زمین به عنوان هزینه افراز ملک غیرقانونی است
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٦   کلمات کلیدی:

بخشی از زمین به عنوان هزینه افراز ملک غیرقانونی است

                                   

هیات عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه شورای اسلامی شهر قم را که در آن دریافت قسمتی از اراضی مورد درخواست تفکیک به عنوان هزینه افراز و تفکیک ملک معرفی شده است را غیرقانونی دانست و ابطال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن رای شماره ۲۷۵ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است: «الف ـ با توجه به نامه شماره ۹۱/۳۰/۴۷۰۴۱ ـ ۱۳۹۱/۴/۳ قائم مقام دبیر شورای نگهبان و در اجرای ماده ۴۱ قانون دیوان عدالت اداری، مصوبه مورد اعتراض از لحاظ شرعی قابل ابطال نیست.

ب ـ نظر به اینکه مطابق ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۱۳۸۰، اخذ هرگونه وجه، کالا و خدمات توسط دستگاه‌های اجرایی به تجویز قانونگذار منوط شده است و هیات عمومی دیوان عدالت اداری به موجب دادنامه‌های شماره ۴۹۲ ـ ۱۳۸۹/۱۱/۴، ۴۵۹ ـ ۱۳۸۹/۱/۲۰، ۳۹۳ ـ ۱۳۸۹/۹/۲۹، ۲۱۸ ـ ۱۳۸۷/۴/۹ و ۹۶۴ ـ ۱۳۸۶/۹/۱۱ مصوبات شوراهای اسلامی تعدادی از شهرهای کشور مبنی بر دریافت قسمتی از اراضی و یا بهای آن به ازای هزینه خدمات تفکیک و افراز را ابطال کرده است، بنابراین با توجه به حکم قانونی یاد شده و با وحدت ملاک از آرای مذکور، هیات عمومی دیوان عدالت اداری با استناد بند یک ماده ۱۹ و ماده ۴۲ قانون دیوان عدالت اداری به ابطال مصوبه مورد اعتراض که متضمن دریافت قسمتی از اراضی مورد درخواست تفکیک است، رای می‌دهد. بدیهی است قانون اصلاح ماده ۱۰۱ قانون شهرداری مصوب ۱۳۹۰/۱/۲۸ با رعایت ماده ۲ قانون مدنی حاکمیت خود را دارا خواهد بود


 
آخوندی: معیار‌های ذهنی و غیرقابل لمس قانون انتخابات باید تغییر کند
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٦   کلمات کلیدی:

 معیار‌های ذهنی و غیرقابل لمس قانون انتخابات باید تغییر کند

                                    

یک عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با انتقاد از تعیین برخی معیار‌های غیرقابل سنجش و غیرقابل لمس برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری، تاکید کرد که بخش‌هایی از قانون انتخابات نیاز جدی به بازنگری دارد.


محمود آخوندی در گفت‌گو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این رابطه افزود: قانون انتخابات ایران در سال ۶۴ به تصویب رسیده است اما مهم‌ترین مساله این است که آیا ما می‌خواهیم به یک انتخابات قوی و قابل اطمینان دسترسی پیدا کنیم یا خیر؟ اگر این فکر را داشته باشیم، راهکارش ساده است.


 
نجفی توانا تاکید کرد: امکان مطالبه خسارت معنوی در اسیدپاشی فراهم شود
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٦   کلمات کلیدی:

  افزایش اسیدپاشی‌ها؛ ضعف قانون یا نقص در اجرای آن  یک استاد دانشگاه معتقد است که برای جلوگیری از جرم اسیدپاشی باید در کنار مجازات‌های اسلامی، مجازات عرفی را هم لحاظ کنیم و همچنین امکان مطالبه خسارت معنوی را فراهم آوریم.

علی نجفی توانا در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تحلیل جرم اسیدپاشی با بیان اینکه اصولا ارتکاب برخی از جرایم خود محصول عوامل اختصاصی و ویژه‌ای است که با عوامل سایر جرایم متفاوت است، تصریح کرد: جرایم ناشی از مسائل عاطفی، خانوادگی، ناموسی و یا جرایمی که برای انتقام و کینه‌توزی ارتکاب می‌یابد از لحاظ جرم شناسی، روان‌شناسی و انگیزه‌شناسی با جرایمی که صبغه مالی و اقتصادی و حتی سیاسی دارند متفاوت است؛ لذا وجود این تفاوت‌ها باعث می‌شود که برای ارائه واکنش موثر و مثبت، رویکردی جدا از رویکرد‌های متداول اتخاذ شود.


 
پیرو انتشار خبر کذب توقیف نشریه دانشجوئی دانشکده حقوق
ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱   کلمات کلیدی:

به نام خدا

پیرو انتشار خبر کذب توقیف نشریه دانشجوئی دانشکده حقوق به دستور  رئیس دانشکده و تعلیق اخراج دانشجویان و... د ربرخی از سایت های اینترنتی و شبهه افکنی و تکرار غیر اخلاقی آن در طول ماه گذشته به اطلاع می رساند صرفنظر از اینکه اساساً دانشکده مرجع صدور مجوز و یا انحلال نشریات به موجب آئین نامه نشریات دانشجوئی نیست ، نشریه مورد ادعا ( نشریه ارمان ) که نام آن نیز در خبر کذب منتشر شده اعلام نشده است د ر مورخه 12/11/88 به موجب نامه شماره 48214/88 مورخ 12/11/88 معاونت محترم فرهنگی دانشگاه پس از یک دوره وقفه با مدیریت مسئولی دانشجوی محترم آقای دامون شعبانی مجوز انتشار دریافت داشته و چندین شماره آن نیز منتشر شده است نشریه مذکور بدلیل فارغ التحصیلی مدیر مسئول آن بدون کوچکترین دخالت دانشکده منتشر نشده که اسناد و مدارک آن در دانشکده موجود می باشد بنابراین خبر مبنی بر توقیف نشریه توسط رئیس دانشکده کذب محض است همچنین تاکنون هیچ دانشجوئی بجز یک نفر که بدلیل پرونده های متعدد اخلاقی و پس از شکایت متعدد شکات خصوصی به مدت یک ترم معلق شده است هیچ دانشجوئی از دانشکده اخراج و یا معلق نشده که اسناد و مدارک موجود در دانشکده موید این مطلب است. ضمناً لازم به ذکر است حکم تمدید ریاست دانشکده نیز برخلاف اعلام خلاف واقع منتشر شد، نه در هفته جاری انتشار خبر خلاف واقع بلکه از نیمه اول شهریور ماه 91 بدلیل موفقیت های مکرر دانشکده در عرصه های آموزشی و پژوهشی که بر کسی پوشیده نیست و حسب درخواست اعضای محترم هیات علمی صادر شده است.

 

دانشکده حقوق واحد تهران مرکز