با تصویب لایحه جامع وکالت رسمی، نباید استقلال کانون‌های وکلای دادگستری خدشه‌دار
ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٧   کلمات کلیدی:

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) تاکید کرد که امیدواریم مسوولان دستگاه قضایی در زمینه تصویب «لایحه جامع وکالت رسمی» تصمیمی را اتخاذ نمایند که استقلال کانون‌های وکلای دادگستری خدشه‌دار نشود.

 علی مندنی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره آخرین وضعیت لایحه جامع وکالت رسمی اظهار کرد: با توجه به دغدغه بسیاری که کانون‌های وکلای دادگستری نسبت به این لایحه دارند پیگیری‌های لازم در خصوص این لایحه به عمل آمده است و امیدواریم که مقامات مسوول به ویژه دستگاه قضایی با توجه به نقش تعیین‌کننده و سازنده این نهاد ترتیبی را اتخاذ نمایند که استقلال کانون‌های وکلای دادگستری به هیچ وجه خدشه‌دار نشود.

 


 
اظهارنظر مخالفان اصلاح ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم
ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٧   کلمات کلیدی:

در جریان رسیدگی مجلس شورای اسلامی به طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی به فهرست نهادها و موسسات مشمول ماده 172 قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، قاسم جعفری،‌ حمیدرضا طباطبایی و محمود شکری در مخالفت با کلیات طرح مذکور اظهارنظر کردند.

 به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قاسم جعفری گفت: کمک به کمیته امداد بسیار ارزشمند است و به دلیل قداستی که برای این کمیته قائل هستم از برخی سخنانم می‌گذرم.

 وی افزود: اما طرح مذکور با اصل 75 قانون اساسی و ماده 117 قانون برنامه پنجم توسعه مغایرت دارد.

 نماینده مردم شازند ابراز امیدواری کرد: طرح مذکور به سرنوشت لایحه حمایت از ایثارگران گرفتار نشود.

 


 
بازنگری لایحه کودکان بد و بی سرپرست بعد از 40 سال
ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٧   کلمات کلیدی:

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: 21 ایراد فقهی و حقوقی که شورای نگهبان بر لایحه کودکان بی سرپرست و بد سرپرست گرفته بود حل شد و این لایحه مورد بازنگری قرار گرفت.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا عزیزی روز گذشته در دومین روز از همایش کشوری بررسی راهکارهای ارتقاء سلامت اجتماعی کودکان که در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی استان قزوین برگزار شد، بیان کرد: لایحه کودکان بی سرپرست و بد سرپرست که پس از 40 سال مورد بازنگری قرار گرفته، طی چند روز آینده تصویب خواهد شد.

 


 
چرا سقف سنی صدور گذرنامه برای بانوان مجرد افزایش یافت؟
ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٧   کلمات کلیدی:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مصوبه اخیر این کمیسیون در مورد صدور گذرنامه برای بانوان مجرد زیر 40 سال در صورت موافقت ولی قهری و یا حکم حاکم شرع گفت: طبق گفته نماینده دولت در جلسه کمیسیون، افزایش سقف سنی برای حفظ سلامت و رفت‌وآمد و ورود و خروج و به طور کلی حفظ سلامت خانم‌ها تعیین شده است.  سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: لایحه گذرنامه به پیشنهاد دولت برای بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده است که در ماده 15 این لایحه سقف سنی اعطای گذرنامه به بانوان مجرد 40 سال تعیین شده است و بر این اساس بانوان مجردی که سن‌شان کمتر از 40 سال باشد می‌توانند در صورت اجازه ولی قهری و یا حکم حاکم شرع گذرنامه در اختیار داشته باشند.

 


 
حقوق بشر در اسلام و اعلامیه جهانی حقوق بشر
ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٧   کلمات کلیدی:

دکتر سید حسین صفائی

حقوق بشر که به زبان فرانسه droits lhomme و به انگلیسی Human Rights و به عربی حقوق الانسان نامیده شده است طبق نظریه مکاتب آزادیخواه عبارت است از حقوقی که لازمه طبیعت انسان است , حقوقی که پیش از پیدایی دولت وجود داشته و مافوق آن است و بدین جهت دولت ها باید آنرا محترم بشمارند .
به تعبیر روشن تر , در مکاتب آرمان گرا نظر بر این سات که پاره ای حقوق از لحاظ کرامت و شرافت انسانی , بنیادی و برای اینکه انسان بتواند رسالت خود را انجام دهد ضروری هستند . این حقوق که حقوق بشر نامیده شده اند خارج از حوزه اقتدار قانونگذار بشری می باشند و قانونگذار نمی تواند احدی را از آن محروم کند . وجود چنین حقوق و امتیازاتی مورد انکار مکاتب مادی واقع شده است . مکتب مادیت تاریخی بر آن است که حقوق بشر همواره دستخوش تحول و تکامل است و بالنتیجه قابل تعریف نیست .
بررسی تاریخی , جامعه شناسی و دینی نشان می دهد که اعتقاد به وجود پاره ای حقوق فطری و ضروری برای بشر که قانونگذار بشری نباید آن را نادیده بگیرد از دیرباز وجود داشته است . در اسلام و مسیحیت اعتقاد به این حقوق که ناشی از اراده الهی و لازمه کرامت انسانی است وجود دارد . مکتب حقوق فطری در قرن هفدهم تحرک تازه ای به این فکر داد و همین فکر در عصر انقلاب کبیر فرانسه در اعلامیه حقوق بشر و شهروند 1789 منعکس گردید . این اعلامیه همانند انقلاب کبیر فرانسه متاثر از فلسفه فردگرائی بود که تاکید بر شخصیت و ارزش فرد دارد و فرد را محور اندیشه ها و قانونگذاریها به شمار می آورد . برعکس فلسفه جامعه گرائی در طول قرنهای 19 و 20 برحقوق جامعه تاکید می نماید . لیکن نفی حقوق افراد به نامه حقوق جامعه یا نژاد موجب تجاوزات بزرگ و خشونت های ناروا و اعمال وحشیانه نسبت به افراد در برخی از کشورهای خود کامه می گردد و در نتیجه مساله حقوق بشر در قرن بیستم از نو مورد توجه خاص واقع می شود و بالاخره به تهیه و تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال 1948 به وسیله مجع عمومی سازمان ملل متحد منتهی می گردد .


 
طرح مسئله و تجرم محال و مقررات اصلاحی قانون مجازات عمومی اخیرالتصویب در این خصوص
ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٧   کلمات کلیدی:

طرح مسئله و تعریف محال _ یکی از موضوعات بسیار دقیق و حساس حقوق جزا پیش بینی مقررات برای جرم محال است. ولی لازمه تعیین این مقررات آنست که قبلاً جرم محال تعریف گردد و سپس بررسی شود که آیا چنین عملی قابل مجازات است یا خیر.
برای تصور چنین عملی ذکر یکی دو مثال ضروریست: فرض کنیم شخصی برای از بین بردن دشمن خود تفنگی تهیه نموده و شانگاه که آنشخص در رختخواب خوابیده است او را در رختخواب هدف گلوله قرار دهد . ولی پس از بررسی های دقیق معلوم میشود که این شخص قبل از تیراندازی سکته قلبی نموده بوده و یا قبلا درصدد خودکشی برآمده و خود را مسموم نموده است. در اینجا مرتکب به کسی تیراندازی نموده که قبلاً مرده بوده است. یا فرض کنیم زنی بتصور آنکه آبستن است با طبیعی قرار سقط جنین میگذارد و طبیب هم درباره مشارالیها ادویه مخصوص سقط جنین تجویز مینماید و زن هم آنها را استعمال مینماید. بیکن پس از معاینات دقیق معلوم میشود که اصولا این زن آبستن نبوده است. طبیب در اینجا اقدام به سقط جنین زنی نموده است که آبستن نبوده است یا مثلاً شخصی به قصد سرقت تابلوی معروفی وارد یکی از موزه ها میشود, غافل از آنکه در همانروز این تابلو برای شرکت در نمایشگاهی به خارج از موزه انتقال داده شده است سارق بعملی دست زده که موضوعاً منتفی بوده است.


 
جامعه وکلای پیشرو برگزار می کند: نشستی با اعضاء هیئت مدیره کانون وکلای مرکز
ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٠   کلمات کلیدی:

جامعه وکلای پیشرو در راستای رسالت صنفی خود، قصد دارد در هفته آتی نشستی را با اعضای هیئت مدیره کانون وکلای مرکز به منظور گفتگو پیرامون مسائل و دغدغه های همکاران برگزار کند. 

هشت ماه پس از انتخاب اعضای هیئت مدیره دوره بیست و هفتم ، به دعوت جامعه وکلای پیشرو مدیران کانون مرکز با برگزاری نشستی با همکاران وکیل و کارآموز دیدگاه های خود در خصوص چالش ها ،اقدامات برنامه ها ی پیش رو را بیان خواهند کرد.

این گفتگو فرصت مناسبی است تا همکاران عضو کانون مرکز و اعضای هیئت مدیره با هم اندیشی و گردهمایی دوباره و طرح دیدگاه های خود گامی مثبت در جهت اعتلا و پیشبرد اهداف کانون وکلا بردارند.

لذا از کلیه وکلا، کارآموزان، دانش آموختگان و دانشجویان رشته حقوق دعوت به عمل می آید، نظرات، پرسش ها، دیدگاه ها، پیشنهاد ها و  انتقادات خود را از طریق همین سایت به اطلاع ما برسانند تا جلسه ضمن برخورداری از کیفیت و محتوای مناسب با مشارکت حداکثری شما دوستان گرانقدر برگزار و اجرا شود. 

از کلیه علاقه مندان دعوت می گردد در روز سه شنبه 23/08/91ساعت 6 بعدازظهر در سالن جلالی نایینی کانون وکلای مرکز  حضور به هم رسانند.

 


 
نشست علمی
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٠   کلمات کلیدی:

نشست علمی

نقد و بررسی قانون نظارت بر رفتار قضات با تاکید بر مسئولیت

قاضی در تصمیمات قضایی

سخنرانان

1-      دکتر علی نجفی توانا : عضو هیات علمی دانشگاه و و کیلی دادگستری

2-      ابوالفضل محمدیان : معاون دادستان انتظامی قضات

3-      دکتر جلیل مالکی : رئیس دانشکده حقوق و کیل دادگستری

زمان : یکشنبه مورخ 21/08/91 ساعت 18

مکان : میدان آرژانین خیابان زاگرس کانون و کلای دادگستری مرکز


 
اصلاعیه مهم
ساعت ۸:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٥   کلمات کلیدی:

دانشجویان گرامی لطفا جهت انتخاب پژوهشگر نمونه CV فعلیت های علمی پژوهشی مربوط به دوسال آخر خود را هر چه سریعتر به  دفترپژوهش دانشکده تحویل نمائید                                                              

  مدیر پژوهش دانشکده حقوق


 
نشست تخصصی نقد و تحلیل آراء قضایی در زمینه داوری
ساعت ۳:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۳   کلمات کلیدی:

 

دانشگاه آزاد اسلامی

دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

با همکاری پژوهشگاه قوه قضائیه برگزار می کند

نشست تخصصی نقد و و تحلیل آراء قضایی

در زمینه داوری

با حضور

آقای دکتر سید مفید کلانتریان

آقای دکتر جلیلی مالکی

آقای دکتر منصور پور نوری

آقای دکتر نجات اله ابراهیمیان

زمان برگزاری ساعت 15 روز سه شنبه مورخ 09/08/91

مکان برگزاری :سالن اجتماعات دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز

خیابان انقلاب نرسیده به میدان فردوسی کوچه شهید براتی ساختمان شماره 1  دانشکده حقوق

از کلیه علاقمند جهت شرکت در نشست علمی دعوت بعمل می آید